Minister skarbu zapowiedział, że 10 lub 13 czerwca MSP poinformuje, ile ofert zostało umieszczonych na krótkiej liście. Zaznaczył jednak, że resort nie będzie wówczas podawał nazw firm.
Szef resortu skarbu mówił wcześniej, że inwestorzy z wielu stron świata, w tym z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz nasi wschodni sąsiedzi zgłaszają zainteresowanie prywatyzacją Lotosu.
Harmonogram związany z poszukiwaniem inwestora dla Lotosu został tak skonstruowany, by ostateczne decyzje podejmował już nowy rząd, na przełomie 2011 i 2012 roku. W sprawie prywatyzacji Lotosu będzie decydowała cała Rada Ministrów; będzie to także moment na zmiany w strategii dla tego sektora.
Resort skarbu zaprosił 30 października ub.r. inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 53 proc. akcji koncernu. Do negocjacji zaproszono zainteresowane podmioty „ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedmiot działalności obejmuje górnictwo ropy naftowej”.
W piątek dziennik „Kommiersant” poinformował, że TNK-BP, trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji, złożył wstępną ofertę na zakup akcji polskiej Grupy Lotos. Rosyjski dziennik podał, powołując się na nieoficjalne źródła, że wstępną ofertę na Lotos złożył koncern TNK-BP, „chociaż wcześniej zainteresowanie polską spółką wykazywały Gazprom Nieft i Rosnieft”.