„Piłkarską Przyszłością z LOTOSEM” objętych jest około 150 dziewcząt…

– Wiele osób uważa, że żeńska piłka nożna to coś słabego. Traktują ją jako dodatek, a tak wcale nie jest. Dziewczyny są świetne – mówi 17-letnia Julia Włodarczyk, młodzieżowa reprezentantka Polski.
Jest jedną ze 150 dziewcząt, które trenują w ramach programu Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM.

Kuźnia talentów
Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM to program upowszechniania piłki nożnej wśród najmłodszych. Co ważne, nie koncentruje się tylko na wyszukiwaniu największych talentów – z predyspozycjami do zawodowego sportu, ale obejmuje też tych, którzy chcą grać w piłkę na poziomie amatorskim, po prostu dla przyjemności.

Treningiem objętych jest ponad 3500 młodych piłkarzy – chłopców i dziewcząt. Nad formą zawodników czuwa ponad 120 trenerów. Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM to też szkolenia, zakup sprzętu treningowego i sportowego, wyjazdy na obozy i stypendia sportowe dla zawodników oraz  ujednolicenie systemu szkoleniowego. Misją programu jest nie tylko zdobywanie umiejętności piłkarskich. To także wychowanie – kształtowanie postawy prozdrowotnej, patriotycznej przestrzeganie zasad fair play. Jednym z koordynatorów jest Paweł Janas, były piłkarz i selekcjoner reprezentacji Polski.

W ramach programu funkcjonuje 14 ośrodków w formie klubów partnerskich oraz Akademia Piłkarska LG, która jest jednocześnie operatorem i beneficjentem programu. Dzieci i młodzież trenują w Białymstoku, Bytowie, Chojnicach, Elblągu, gminie Pruszcz Gdański, Kartuzach, Kokoszkach, Krokowej, Luzinie, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Ustce i Gdańsku (w ramach APLG). W 2019 będą otwarte kolejne ośrodki.

Sukcesy
Ferie zimowe to okres wyjazdów na obozy i intensywnych treningów. Obecnie w programie Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM jest około 150 dziewcząt, najwięcej z nich gra w Gdańsku. W większości ośrodków trenują z chłopcami, ale między innymi w Chojnicach czy Bytowie działają drużyny typowo żeńskie.

Najbardziej utalentowani zawodnicy i zawodniczki przechodzą do Akademii Piłkarskiej LG. Docelowo mają trafiać do młodzieżowych reprezentacji województw, młodzieżowych reprezentacji Polski i zawodowych klubów piłkarskich. I to się udaje. Dziewczęta trenujące w ramach programu Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM odnoszą konkretne sukcesy.
To tylko niektóre z nich:

  • Julia Włodarczyk (APLG) – 3 powołania do Kadry Polski U-17 i 3 powołania do Kadry Polski U-19
  • Patrycja Czarnul (APLG) – 3 powołania do Kadry Polski U-15
  • Weronika Lewandowska (Cartusia Kartuzy) – 6 powołań do Kadry Polski U-15, powołanie na zgrupowanie Zimowej Akademii Młodych Orłów, II miejsce w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego „Junior Roku – dziewczynki” w powiecie kartuskim
  • Zofia Okoń (Luzino),
  • Martyna Orłowska,
  • Zuzanna Karwacka (Chojnice) – powołanie na zgrupowanie Zimowej Akademii Młodych Orłów

17-letnia Julia Włodarczyk od 6 lat trenuje w I-ligowej drużynie Akademii Piłkarskiej LG.
– Moja przygoda z piłką rozpoczęła się tradycyjnie, na podwórku z kolegami. Miłość do piłki zaszczepił we mnie tata. Do AP LG trafiłam 6 lat temu, kiedy powstawała żeńska sekcja. Od tamtej pory gram i bardzo się cieszę, że tu jestem. Możliwość rywalizacji z innymi zespołami to coś pięknego. Nie wyobrażam sobie na przykład grać w tenisa, bo kocham sporty zespołowe. Muszę czuć, że ktoś jest ze mną, że razem do czegoś dążymy i osiągamy sukcesy. Wiele osób uważa, że kobieca piłka nożna to coś słabego, traktują ją jako dodatek, a tak wcale nie jest. Cały czas robię wszystko, by dać drużynie jak najwięcej od siebie. Jeszcze nie wiem czy wyjadę, by grać gdzieś dalej, czy zostanę w Gdańsku – opowiada młoda zawodniczka.

Anna Michałowska