Szanowni Państwo,
w ostatnich tygodniach obserwujemy występujący cyklicznie w pierwszych miesiącach roku wzrost zapadalności na infekcje dróg oddechowych spowodowane w większości przez wirusy, w tym wirus grypy. Zjawiskiem, które od kilku lat towarzyszy sezonowemu wzrostowi liczby zachorowań na grypę jest ewolucja szczepów tego wirusa przejawiająca się występowaniem nowych odmian drobnoustroju.
Od 2010 roku w sezonie infekcji wirusowych pojawia się wirus grypy A/H1N1, nazywany świńską grypą. Przypadki świńskiej grypy notowano w ostatnich tygodniach na Ukrainie i w obwodzie Kaliningradzkim, jak również, w znacznie mniejszej liczbie, w kilku miastach Polski. Powołując się na wypowiedź Kierownika Krajowego Ośrodka ds. Grypy, prof. Lidii Brydak podkreślamy, że grypa, której epidemię ogłoszono na Ukrainie, jest mniej groźna niż zwykła grypa sezonowa.
Zgodnie z opinią eksperta przed podtypem wirusa A/H1N1 chroni szczepionka przeciwko grypie rekomendowana na obecny sezon 2015/2016 przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W jej składzie jest antygen wywołujący reakcję odpornościową przeciwko wirusowi świńskiej grypy A/H1N1.
Zespół medyczny Grupy LUX MED monitoruje sytuację związaną ze wzrostem zachorowań na grypę. Będziemy Państwa na bieżąco informować o zachodzących zmianach.
Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę, że w związku z gwałtownym zwiększeniem liczby Pacjentów oczekujących na konsultację medyczną może wydłużyć się czas oczekiwania na wizytę lekarską w centrum medycznym lub przyjazd zespołu wyjazdowego.
Co zrobić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?
- zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie,
- przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
- jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
- poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możiwości częstego mycia rąk,
- jeśi chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończył, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażne wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
- w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażnia,
- unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym – zwłszcza podczas dłuższych podróży,
- zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,
- przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.
- zadbaj o właściwą dietę bogatą w produkty zawierające wit. C, B, żelazo, cynk, np. grapefruit (odmiana różwa jest bogatsza w wit. C) czy pomarańcze, natka pietruszki, czosnek, cebula, jajka, produkty mleczne fermentowane np. jogurt czy kefir, ale należy je spożywać regularnie; miód zwłaszcza wielokwiatowy 1 – 2 łyżki miodu, ale codziennie; ryby zwłaszcza morskie (np. halibut, łosoś, tuńczyk, makrela).
Iwona Radko
Dyrektor Obsługi Klienta
LUXMED