Zatrudnienie w październiku w porównaniu do września wzrosło o 0,3 proc., a od początku roku o 0,2 proc. W okresie od stycznia do października 2015 r. zatrudnienie wzrosło o 1,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r. Wynagrodzenia w październiku 2015 r. były o 1,3 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej, natomiast w okresie od stycznia do października 2015 r. były wyższe o 3,5 proc. niż w tym samym czasie 2014 r.
„Dane potwierdzają stabilizację rynku pracy”
Nowe dane z rynku pracy są zgodne z oczekiwaniami i potwierdzają stabilizację rynku pracy, tłumaczy Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
– Od kilku miesięcy obserwujemy stabilizację zarówno, jeśli chodzi o skalę wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, jak i wzrost wynagrodzeń. Choć w tym drugim przypadku dynamika waha się w zależności od tego, czy wypłacane są premie i nagrody np. w górnictwie. Do końca tego roku rynek pracy pozostanie stabilny. Natomiast to, co się dziać będzie w przyszłym roku zależeć będzie m.in. od wchodzących w życie zmian. W szczególności dotyczy to nowych zasad osładkowania umów zleceń od 1 stycznia. Również od innych decyzji politycznych np. dotyczących płacy minimalnej i ogólnej sytuacji polskiej gospodarki – mówi ekonomistka.
Analitycy: dane GUS wskazują na dobre prognozy dla konsumpcji prywatnej
Solidne tempo wzrostu dochodów do dyspozycji, w połączeniu z dobrymi nastrojami konsumentów, sprzyja naszej prognozie dobrego wzrostu konsumpcji prywatnej pod koniec 2015 r. i w 2016 r – przewidują analitycy po środowych danych GUS.
– Tempo wzrostu zatrudnienia w sektorze firm przyśpieszyło w październiku do 1,1 proc. rdr z 1 proc. rdr (konsensus 1,1 rdr), a wzrost płac spowolnił do 3,3 proc. rdr z 4,1 proc. rdr (wobec oczekiwań 3,6 proc.). W ujęciu miesięcznym w sektorze przybyło 14 tys. miejsc pracy i był to najlepszy wynik w październiku od 2007 r. Dane potwierdzają, że popyt na pracę ze strony firm jest wciąż silny, a tendencje w tworzeniu miejsc pracy ulegają w ostatnich miesiącach wzmocnieniu – napisali w środowym komentarzu analitycy BZ WBK.
Ich zdaniem trend ten może jednak stracić na sile. – Przedsiębiorcy już napotykają problemy ze znalezieniem pracowników, co ma związek z wyczerpywaniem się wolnych zasobów siły roboczej i będzie się przekładało na przyśpieszenie wzrostu płac – zauważyli. Jednak – jak wskazali – solidne tempo wzrostu dochodów do dyspozycji w połączeniu z dobrymi nastrojami konsumentów sprzyja naszej prognozie dobrego wzrostu konsumpcji prywatnej pod koniec 2015 r. i w 2016 r.
http://www.polskieradio.pl/42/275/Artykul/1545882,GUS-wynagrodzenia-i-zatrudnienie-w-pazdzierniku-nadal-rosly-ale-nieco-wolniej