Minister Szyszko zgodził się z potrzebą ochrony miejsc pracy podkreślając, że zmniejszenie koncentracji CO2 poprzez jego absorbcję prowadzi do poprawy jakości wody, powietrza, gleby, również ochrony bioróżnorodności, zapobiega też głodowi i migracjom.
Pan Minister zauważył, że potrzeba rozwiązań reagujących na problemy państw rozwijających się.
Według ministra zużycie zarówno wysokojakościowego węgla i wykorzystanie bardziej efektywnych technologii prowadzi do redukcji emisji.
Przedstawiciele polskich związków zawodowych podkreślali znaczenie zapewnienia godnej pracy dla pracowników z zagrożonych regionów i sektorów, jak również dyskutowano o innowacjach na rzecz węgla, o racjonalnym i zrównoważonym wykorzystaniu zasobów gospodarki polskich lasów, o gospodarce obiegowej, a także o problemach pracowników z regionów przemysłowych.
W czasie COP22 w Marakeszu omawiane są przez strony porozumienia paryskiego sposoby realizacji tej międzynarodowej umowy.
Porozumienie paryskie w 2015 roku wyznaczyło cel utrzymania wzrostu globalnej temperatury poniżej 2oC do końca wieku.
Działania zmniejszające emisje CO2 będą podejmowane przez wszystkie strony tej umowy, z poszanowaniem ich specyfiki i możliwości społeczno-gospodarczych. Będą one obejmowały m.in. wprowadzanie nowych oraz rozwój istniejących niskoemisyjnych technologii czy zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym.
Z kolei równoważenie emisji będzie następowało m.in. w drodze wzrostu zalesiania.
Polska ratyfikowała Porozumienie paryskie w dniu 7 października 2016 r.
Grzegorz Trefon
Spotkanie z Janem Szyszko – ministrem środowiska w czasie konferencji klimatycznej COP22 w Marakeszu