Wyżej wymieniony filary zmian były prezentowane przez ambasadora tego projektu, czyli wicepremiera Morawieckiego, który był najważniejszym gościem posiedzenia plenarnego.
Po zakończeniu prezentacji do głosu doszli przedstawiciele RDS z poszczególnych organizacji.
Główne zarzuty odnosiły się do braku konsultacji, czy kwestii braku regulacji relacji pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą.
Dwa główne elementy zostały poddane największej krytyce, tj. pomysł wprowadzenia instytucji Rzecznika Praw Przedsiębiorców, a także pomysłu utworzenia Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców.
W tej sprawie głos zabrała Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, Pani Dorota Gardias – „Panie Premierze – uważam, że Pan w ten sposób osłabi Radę Dialogu Społecznego. Właściwymi partnerami w pierwszej kolejności są zawsze organizacje reprezentatywne. Pan tworząc tę komisje chce ominąć reprezentatywnych partnerów, z którymi powinien Pan rozmawiać w pierwszej kolejności. Po drugie, rozumiem, że to Pański resort weźmie na siebie odpowiedzialność za dbałość o prawa pracownicze w ramach dialogu, który zamierza Pan prowadzić w trakcie trwania posiedzeń takiej komisji? Nie można mówić „pracownik to nie tylko koszt”, a następnie wykluczać reprezentatywne organizacje związkowe z rozmów o tym co zrobić, aby przestać konkurować w oparciu o niskie koszty pracy.” – mówiła.
Podobne głosy dochodziły ze strony innych central, a także organizacji pracodawców, w tym od Przewodniczącego Związku Rzemiosła Polskiego, Pana Jerzego Bartnika.
Riposta wicepremiera Morawickiego opierała się na tezie, że pomysł wprowadzenia instytucji Rzecznika Praw Przedsiębiorców to nie jest projekt, za który ministerstwo „będzie umierać”.
Według szefa resortu rozwoju i finansów konsultacje odbyły się w stopniu zadowalającym, a tworzone projekty aktów prawnych dostępne dla wszystkich.
Następnie przedstawiciele pracodawców i pracowników głosowali w sprawie uchwał, m.in odnośnie zespołu branżowego ds. transportu.
Przedstawiono także zarys pracy Rady Dialogu Społecznego na kolejny rok. Plan obejmuje między innymi pracę nad nowelizacją ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, nową ustawą o zamówieniach publicznych, pracę nad Funduszem Pracy i Funduszem Świadczeń Gwarantowanych.
Posiedzenie zakończyło się dyskusją o systemie przyznawania środków unijnych, a także procedurą prowadzenia konsultacji z partnerami społecznymi w zakresie projektów ustawy, w tym ustawy dezubekizacyjnej. W tej sprawie głos zabierał Wiceprzewodniczący FZZ, Pan Mariusz Tyl.