– W Polsce zakończono rozładunek drugiej dostawy katarskiego LNG. Po przejściu kolejnych testów instalacji, surowiec trafi do sieci przesyłowej. Pierwsze dostawy surowca z Kataru podkreślają strategicznych charakter współpracy między Polską a Katarem – mówi cytowany przez katarskidziennik Qatar Tribune, ambasador Polski w Katarze Krzysztof Suprowicz.
Zdaniem polskiego dyplomaty, zawarta między Polską a Katarem długoterminowa umowa na dostawy gazu przez 20 najbliższych lat jest przykładem strategicznego wymiaru współpracy między obydwoma krajami. – Istnieje również możliwość konsolidacji strategicznego partnerstwa między Katarem i Polską w ciągu najbliższych lat, w szczególności jeśli chodzi o wykorzystanie docelowej pojemności nowego terminalu LNG w kontekście dostaw surowca dla pozostałych klientów w Europie Środkowo – Wschodniej – wskazuje Suprowicz.
Na zdjęciu : Gazowiec Al Nuaman w Świnoujściu
Obecny rok będzie szczególny dla współpracy Polski i Kataru. W tym roku do Polski trafi pierwsza komercyjna dostawa LNG. Terminal zostanie oddany do użytku w maju obecnego roku. Jak podkreślił, że zeszłym tygodniu prezes Polskiego LNG, Jan Chadam odbiór pierwszej komercyjnej dostawy LNG zaplanowano na 16 lipca obecnego roku. Już w ubiegłym roku, w grudniu trafiła do Polski pierwsza dostawa LNG, która posłużyła do testów i rozruchu terminalu LNG. Druga dostawa, o wielkości 200 tys. ton LNG, która również została przeznaczona na testy instalacji trafiła do Polski 8 lutego. – Uruchomienie pełnej mocy terminalu LNG ma swoje dwie fazy. Pierwsza dotyczy zakończenia wszystkich testów i oddania do użytku instalacji w maju obecnego roku. Zgodnie z drugą fazą, wielkość przyjmowanego wolumenu surowca wrośnie do 3-5 mln ton LNG rocznie – wyjaśnia ambasador. Co istotne, polski dyplomata poinformował Katarczyków, że Polska planuje wkrótce realizacje drugiego gazoportu, które urzeczywistniłby założenia wybudowania nad Bałtykiem hubu gazowego dla Europy Środkowo – Wschodniej.
Istnieje możliwość rozbudowy gazoportu w Świnoujściu o trzeci zbiornik i zwiększenia jego przepustowości z 5 do 7,5 mld m3. Polskie LNG i PGNiG podpisały memorandum na ten temat, ale ostateczna decyzja będzie należeć do polityków. Premier RP Beata Szydło podczas expose na temat planów swojego rządu z 18 listopada zapowiedziała rozbudowę gazoportu w Świnoujściu i możliwość budowy kolejnego obiektu w okolicy Trójmiasta.
Suprowicz zasugerował także pogłębienie współpracy w innych sektorach gospodarki, turystyce, służbie zdrowia i edukacji.
Źródło: Qatar Tribune
http://biznesalert.pl/ambasador-rp-w-katarze-drugi-gazoport-pozwoli-polsce-stac-sie-hubem-lng/