Pani sekretarz zwróciła uwagę na znaczenie zachowania miejsc pracy w przemyśle i roli sprawiedliwej transformacji do zielonej gospodarki (link).
W czasie konferencji Pan Andrzej Jakubowski z Grupy Syndex omówił prowadzone w projekcie badania odnoszące się do wszystkich 7 regionów przemysłowych UE, z kolei kol. Benjamin Denis przedstawił kluczowe konkluzje jakie EKZZ wyciągnęło z badań w 7 regionach.
W konferencji uczestniczyli też przedstawiciele polskich związków zawodowych, w tym Robert Szewczyk z NSZZ „Solidarność” i z ramienia PZZ „KADRA” – Grzegorz Trefon, który był uczestnikiem panelu odnoszącego się do innowacji i inwestycji w regionach przemysłowych UE.
W debacie w tym panelu brali też udział przedstawiciele ze związków zawodowych: Achim Vanselow (DBG NRW), Bert De Wel (ACV-CSC), Carlos Martinez (CCOO), Yancho Petrov (CITUB), Philip Pearson (TUC), a także Pan Johannes Meier – Prezes Europejskiej Fundacji Klimatycznej, Pani Anneli Pauli z Komisji Europejskiej (DG Clima) i Pan Jonas Helseth (Bellona).
G. Trefon (PZZ „KADRA”) poruszył znaczenie inwestycji w innowacyjne rozwiązania produkcji energii elektrycznej i ciepła z węgla, potrzebę wsparcia finansowego dla usprawnienia wychwytu i utylizacji metanu w kopalniach węgla kamiennego na Śląsku, potrzeby inwestycji w zgazowanie węgla, a także znaczenie poprawy stanu ocieplenia budynków mieszkalnych i rozwoju sieci ciepłowniczej w Polsce i na Śląsku.
Kolega R. Szewczyk ( NSZZ „Solidarność”) był z kolei uczestnikiem debaty dotyczącej włączenia polityki klimatycznej w działania na poziomie niższym niż krajowy.
W czasie konferencji dyskutowano również o znaczeniu dialogu społecznego i udziału przedstawicieli pracowników w ustanawianiu filarów sprawiedliwej transformacji w stronę niskoemisyjnej gospodarki.
W dyskusję włączyli się przedstawiciele organizacji europejskich pracodawców, w tym Pan Peter Faross (UEAPME), Alexandre Affre (Business Europe), Johannes Imminger (CEEP) i z europejskich organizacji pracowników: Sylain Lefebvre (industriAll) i Juliane Bir (ETUC).
Mimo wielu opisywanych szans jakie niesie ze sobą rozwój tzw. zielonej gospodarki, w czasie dyskusji przedstawiciele regionalnych central związków zawodowych z Bułgarii, Polski, Niemiec, Hiszpanii, W. Brytanii i Szwecji wskazywali na zagrożenia jakie pojawiają się w sytuacji likwidacji zakładów górniczych i elektrowni węglowych, a także podkreślano potrzebę pracowników – pewności zatrudnienia.
Ralf Woelk (DBG) omówił obecne plany likwidacji 5 elektrowni węglowych w Niemczech do 2019 roku, rolę jeszcze nie zakończonego dialogu związków zawodowych z rządem oraz niemiłe ataki i szykany pracowników ze strony ekologów domagających się przyspieszenia tych procesów.
Bill Adams (TUC) zwrócił uwagę na problemy związane z zamknięciem finansowania przez prawicowy rząd projektu WhiteRose na rzecz rozwoju technologii CCS w Wielkiej Brytanii, i na trudności jakie stoją na przykład przed 5000 pracowników z likwidowanych elektrowni, 4000 pracowników z hut RedCar, a także pracownikami likwidowanych kopalń węgla.
Dyskutowano też o znaczeniu mogących się pojawić problemów skutków rosnących cen energii, które mogą być znaczącym obciążeniem dla obywateli takich krajów jak Polska i Bułgaria oraz wiele innych.
Luca Visentini – sekretarz generalny EKZZ – podziękował za udział w ważnym projekcie, podkreślił również, że końcowa Konferencja przypada na bardzo ważny moment dla UE zatwierdzania Porozumienia Paryskiego.
To bezprecedensowe wyzwanie dla społeczeństwa i dla związków zawodowych. Jako związki zawodowe jesteśmy czasem oskarżani, że bardzo skupiamy się na miejscach pracy i pracownikach oraz nie jesteśmy przyjaźni dla środowiska.
Lecz zadaniem dla EKZZ jest podzielenie interesów pracowników z ochroną środowiska, co potwierdzamy w naszych działaniach i deklaracjach.
Zdajemy sobie sprawę, że bez czystej wody i powietrza nie będzie lepszych warunków życia, i nie będzie miejsc pracy. Z tego powodu przed konferencją klimatyczną w Paryżu (COP21) mówiliśmy, że na martwej planecie nie ma miejsc pracy.
Sekretarz generalny podkreślił znaczenie podjętej już współpracy z organizacjami pozarządowymi i podziękował za współpracę obecnemu na konferencji Panu Jeremy Wates z European Enviroment Bureau. Luca Visentini skupił się również na opisie działań EKZZ na rzecz zapewnienia sprawiedliwej transformacji, podkreślając znaczenie obecnych postulatów związkowych w sprawie utworzenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w UE.
Źródło zdjęć – ETUC
Opracował: Grzegorz Trefon