Patriot został również wybrany przez najbardziej rozwinięte i najbogatsze kraje świata, które nieustannie stoją w obliczu zagrożenia atakiem pociskami balistycznymi.
Patriot jest najnowocześniejszym systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na świecie. Charakter zagrożeń lotniczych i rakietowych ustawicznie się zmienia, a system Patriot stale ewoluuje, by móc sprostać pojawiającym się i przewidywanym w przyszłości zagrożeniom. Oto niektóre z planowanych i już wdrożonych rozwiązań:
- Cyfrowy Procesor Radaru (Radar Digital Processor – RDP)
- Nowoczesny Procesor Pomocniczy (Modern Adjunct Processor – MAP)
- Oprogramowanie Post Deployment Build-7 (PDB-7)
- Zaawansowane algorytmy klasyfikacji, rozróżniania i identyfikacji
- Integracja różnych typów pocisków, w tym najnowszych Patriot Advanced Capability-3
(PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE) - Wypróbowane narzędzia służące do modelowania, symulacji i oceny pracy systemu w celu dokładnego przewidzenia jego działania
- Technologia AESA oparta na azotku galu (GaN)
- Wspólny system dowodzenia i kierowania
MIT: Patriot nie oferuje możliwości zwalczania zagrożeń w promieniu 360 stopni.
FAKT: System Patriot Nowej Generacji umożliwi Polsce zwalczanie zagrożeń w promieniu 360 stopni. Obecna wersja Patriot to system sektorowy wykorzystujący nieruchomy, wielofunkcyjny radar z anteną fazową, zaprojektowany pod kątem działania w skoordynowanym systemie obrony. W typowym systemie obrony kierunki, z których spodziewać się można zagrożeń są dobrze znane, a jednostki Patriot są rozmieszczone i zorientowane tak, aby zmaksymalizować zdolności obronne systemu. Ulepszony radar stanowiący część naszej oferty dla Polski obejmuje panele tylne z nieruchomymi antenami, które umożliwiają obronę w promieniu 360 stopni.
MIT: Koszty obsługi i serwisu systemu Patriot są wysokie.
FAKT: Obsługa, serwis i utrzymanie systemu Patriot są optymalne i wypadają pozytywnie w porównaniu z innymi nowoczesnymi systemami uzbrojenia. Użytkownicy systemu Patriot uczestniczą w programie, w ramach którego wydatki związane z wprowadzaniem modyfikacji systemu są dzielone między wszystkich jego uczestników, dzięki temu koszt systemu Patriot jest znacznie niższy niż w przypadku innych systemów, które nie posiadają tak wielu użytkowników. Cyfrowy Procesor Radaru (Radar Digital Processor – RDP) oraz Nowoczesny Procesor Pomocniczy (Modern Adjunct Processor – MAP), które stanowią część wersji systemu oznaczonej jako Configuration 3+ (aktualnie w produkcji) pozwalają obniżyć koszty eksploatacji. Z kolei ulepszenia, które zostaną wprowadzone w systemie Patriot Nowej Generacji dodatkowo zwiększą jego niezawodność i ograniczą koszty operacyjne.
MIT: Patriot nie potrafi przechwytywać pocisków manewrujących ani nadlatujących znad morza.
FAKT: System Patriot jest użytkowany w zakresie obrony przed morskimi zagrożeniami przez państwa takie jak Japonia czy kraje Zatoki Perskiej. System Patriot pomyślnie przeszedł wiele trudnych testów i operacji bojowych, w tym test przeprowadzony w 2011 roku na Krecie przez jednostkę Patriot należącą do Niemieckich Sił Powietrznych. Wtedy to potwierdzono działanie systemu obrony przeciwrakietowej NATO we współpracy z niemieckim Centrum Dowodzenia i Naprowadzania (Deployable Control & Reporting Center – D-CRC), elementami systemu dowodzenia i sterowania 2. Skrzydła Obrony Ziemia-Powietrze Niemieckich Sił Powietrznych oraz Sojuszniczym Dowództwem Sił Powietrznych w Ramstein. W październiku 2012 roku armia, marynarka wojenna i siły powietrzne USA pomyślnie przeprowadziły największy i najbardziej złożony test przeciwrakietowy w historii, polegający na jednoczesnym przechwyceniu pięciu pocisków balistycznych i manewrujących. System THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense) przechwycił cel balistyczny średniego zasięgu, a system Patriot (PAC-3) niemal w tym samym czasie zestrzelił pocisk balistyczny krótkiego zasięgu oraz pocisk manewrujący lecący nad wodą na niewielkiej wysokości.
Poniżej fakty zestawione przez producenta…
Szczegóły widoczne po kliknięciu!