Po roku od wyborów przychodzi czas na podsumowania.
Patrzymy na plany oraz dotychczasowe efekty.
Forum Związków Zawodowych sformułowało 6 zagadnień do oceny i potrzeby zmian:
„Jeśli ekipa Beaty Szydło naprawdę chce być blisko pracownika musi zadbać o kilka następujących elementów:
- Dialog – część projektów nie trafia na kanwę Rady Dialogu Społecznego. Jak można było nie konsultować ze związkowcami Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Morawieckiego? Dopiero po zakończeniu konsultacji powołano w RDS zespół doraźny w tej sprawie, co można odebrać bardziej jako próbę zarządzania kryzysem, aniżeli realną chęć dzielenia się doświadczeniami i opiniami.
- Mniej pośpiechu – wprowadzenie podatku od handlu detalicznego odbyło się w atmosferze całkowitego chaosu i nieefektywnych konsultacji.
- Zrównoważone relacje – założenie, że jeden partner społeczny jest ważniejszy od drugiego doprowadzi wcześniej czy później do katastrofy. Dialog to równowaga.
- Plan Morawieckiego – bez organizacji związkowych to się nie uda. Kiedy dowiemy się jak rząd zamierza sfinansować to przedsięwzięcie? Strategia na 20 lat BRZMI dobrze, ale zejdźmy na Ziemię – jaki jest plan realizacji na kolejne 4 lata?
- System ochrony zdrowia – musi powstać strategia ponad podziałami politycznymi. Czy minister Radziwiłł wyjdzie z pancerza i zmierzy się z podstawowym wyzwaniem tj. potrzebą poszukiwania źródeł finansowania systemu?
- Transparentność – wprowadzenie tzw. jednolitej daniny jest ogromną szansą na pokazanie społeczeństwu na co są wydawane ciężko zarobione pieniądze podatników. Oczekujemy, że minister Kowalczyk przeprowadzi tą reformę nie tylko pod kątem technologicznym, systemowym, ale również na poziomie społecznym. Musimy być świadomi dokąd popłyną nasze podatki.
Na koniec trzeba powiedzieć o postawie ws. umowy CETA – mieliśmy wstawać z kolan, a postanowiliśmy klęknąć przed korporacjami. ”
http://fzz.org.pl/aktualnosci/pozostaly-jeszcze-3-lata
Te wątki muszą być podjęte i warto dokonywać bardziej pogłębionych analiz i reagowania na wyzwania rzeczywistości. Istotą jest również geopolityka i tam zauważane załamania w międzynarodowej pozycji Polski szczególnie przed wyborami w USA, RFN i Francji.
My też czekamy na Państwa opinie.
Otrzymane głosy będziemy przedstawiać …