Podczas uroczystej mszy św. w Bazylice Mariackiej, celebrowanej 15 sierpnia z okazji kościelnego i państwowego święta, arcybiskup, metropolita gdański Leszek Sławoj Głódź przypomniał, jak ważny był Sierpień ’80 w historii Polski oraz Grupy LOTOS. Msza odprawiana była w intencji pomyślności Polski oraz LOTOSU, który tego dnia obchodził 35 rocznicę rozpoczęcia historycznego strajku w rafinerii.
Zanim rozpoczęła się msza święta, w stronę ołtarza przeszły poczty sztandarowe, również związków zawodowych Grupy LOTOS: NSZZ „Solidarność” oraz MZZ Pracowników Ruchu Ciągłego. Uroczystość zainaugurował ks. prałat Zbigniew Zieliński, proboszcz bazyliki, który wspomniał o pracownikach LOTOSU, którzy rozpoczęli przed 35 laty pamiętny strajk otwierający drogę ku wolności.
Kilka zdań poświęcił naszej firmie w swojej homilii Metropolita Gdański, podkreślając, że sierpniowy duch wolności i solidarności, a także odpowiedzialności i uczciwości miał istotny wpływ na ten zakład, na jego dalszy rozwój. To wtedy rodziła się solidarność i wspólnota pracowników Gdańskich Zakładów Rafineryjnych oraz innych firm skupionych w Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym w Stoczni Gdańskiej.
Święto Wniebowzięcia NMP zwane jest również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Tradycją jest święcenie w kościołach kwiatów oraz płodów ziemi.
Po homilii przedstawiciele związków zawodowych Grupy LOTOS, ubrani w jednakowe w firmowe koszulki oraz kaski z napisem LOTOS złożyli przed ołtarzem kosze kwiatów, warzyw i owoców oraz dary: karafkę z ropą naftową i krzyż ze srebra i bursztynu, poświęcony przez Jana Pawła II w Watykanie jeszcze w 2003 roku.
Po mszy świętej dyrektor ds. produkcji, Marek Herra, w imieniu Zarządu Grupy LOTOS, podziękował Jego Ekscelencji Metropolicie za tę uroczystą mszę, która wśród innych intencji uczciła rocznicę pamiętnego strajku w rafinerii w 1980 roku oddając szacunek jego uczestnikom, oraz przekazał dar – grafikę przedstawiającą Bazylikę Mariacką oraz bukiet róż.
We mszy świętej udział wzięło wielu pracowników Grupy LOTOS, a wśród nich wielu bohaterów z 1980 roku.
Obecni byli również posłowie i senatorowie z Pomorza, prezydent Gdańska i wiele innych osobistości.
Bogusław Posmyk
LOTOSTRADA
Jako wręczający Arcybiskupowi ten Krzyż mam słowo komentarza:
Miejsce krzyża jest w Kościele. Mam poczucie wypełnienia pewnej misji. Rozpocząłem wiele działań w styczniu 2015 r, aby odbyła się ta uroczystość, którą uważałem za konieczną i mam pewien niedosyt, że nie będzie prawdopodobnie dalszego ciągu zdarzeń, które były wcześniej uzgodnione kilkakrotnie z pracodawcą. I tak mam dużą satysfakcję z tego co się stało.
Pojawia się intencja powstania tego Krzyża. Ma związek z ORLEN. Co do połączenia np. Bank Gdański też miał swoją historię, bo został przejęty przez mniejszy podmiot, więc dla mnie nie było problemu „fuzji” a jedynie jej moment. Kilkanaście lat temu nasza obecna pozycja mogła mieć funkcję aktualną rafinerii południowych, a rozbudowa po 2006r dała szansę na faktyczny rozwój firmy. I tyle z moich ocen na ten temat, które i tak miały one małe znaczenie jak był faktycznie jeden właściciel przez te wszystkie lata.
Ważne, że pomysły fuzji do 2006r na pewno wstrzymały inwestycje w naszej firmie o 2 lata. Niepodległość dała szansę.
Podtrzymuję swoją ocenę i twierdzę, że ja się nie zmieniłem i jestem pewien, że Pomorze i cała gospodarka wygrała.
Od 2012 roku dążyłem do „wyjęcia tego krzyża z szafy” i moim zdaniem proces ten udał się co najmniej w 88%!!!
Grzegorz Szade